środa, 30 marca 2016

W Warszawie... "wczoraj"

Animacja wykonana przy pomocy aplikacji Polona/Typo.

Uważa się, że podróżowanie w czasie jest możliwe tylko w fantastyce naukowej. Czy na pewno taka możność istnieje wyłącznie tam? Wszak współcześnie mamy dostęp nie tylko… do bibliotek, ale też do zbiorów zdigitalizowanych, a co za tym idzie, możemy sięgnąć po przewodniki wydane choćby w XIX wieku. Ha! Istnieje więc możliwość spojrzenia na różne miejsca z perspektywy na przykład dziewiętnastowiecznego zwiedzającego. Wiem, wiem, rozpędziłam się, nie do końca posiadamy możność podróży w czasie. Ba, właściwie jest ona poza naszym zasięgiem. Jakby jednak nie było, przewodniki wydane kilkadziesiąt, a nawet więcej, lat temu stanowią interesujący materiał.


W kontekście wirtualnego (i nie tylko takiego!) zwiedzania moją uwagę zwrócił Ilustrowany przewodnik po Warszawie ozdobiony planem miasta, widokami piękniejszych gmachów i miejscowości, galeryą typów warszawskich i szkicami Wiktora Gomulickiego wydany w 1880 roku (zresztą nie tylko mnie zainteresował, ale o tym za moment). Współcześnie jest udostępniony na portalu Polona.pl Biblioteki Narodowej. Znajdziemy w nim informacje właściwie o „wszystkim”, o ile można tak powiedzieć. Pewne jest jedno – ówczesny turysta/podróżnik/przyjezdny mógł tam znaleźć wiele cennych wskazówek praktycznych i nie tylko. Dowiemy się – między innymi – z tego przewodnika, że:

Kwestia jedzenia jest jedną z najważniejszych.  
"Powiedz mi co jadasz, powiem ci kim jesteś" – wyrzekł roztropny Brillat-Savarin w słynnych Przykazaniach gastronomicznych 
[…] wiek XIX, zerwawszy z tradycją, odżywia się, a przynajmniej pragnie odżywiać się: higienicznie.  
Stąd wynika zwrot do potraw pierwotnych, do kuchni angielskiej, najmniej skomplikowanej, do produktów lekarskich, a pożywnych…  
Ludzie dzisiejsi nie mają sposobności do nadmiernego wytężania muskułów, jak ich pradziadowie;  
[…] Usługa w restauracjach warszawskich bywa dwojaka: męska i żeńska. Tym, którzy chcą być obsłużeni prędko i dobrze; polecamy pierwszą; druga za to przypadnie do gustu takim, dla których świeży buziak jest niezbędnym do biesiady dodatkiem [!]. (Wiktor Gomulicki, Ilustrowany przewodnik…, s. 17 - 18)


Dla współczesnego czytelnika lub czytelniczki ten przewodnik stanowi wziernik, umożliwiający obejrzenie obrazu tamtejszej Warszawy.

Jak wspominałam, ta publikacja zainteresowała nie tylko mnie. Mianowicie wydawnictwo Volumina.pl dokonało jej reprintu w 2015 roku, a tym samym wzbogaciło ono swą kolekcję varsavianów. Z fragmentu ich notatki promocyjnej można dowiedzieć się, że: 


Przewodnik zawiera mnóstwo reklam, a przede wszystkim vademecum podróżnego. Autorzy [Gomulicki i Szmideberg - red.] opisują pobyt w Warszawie od momentu przybycia do miasta. Znajdziemy tu zasady kursowania pociągów, dorożek, omnibusów wraz z obowiązującymi taryfami. Taki sam opis tyczy się hoteli i kwater, fryzjerów, łaźni, restauracji, bawarii itp. Przewodnik ten przyciągnął naszą uwagę barwnym, można rzec - powieściowym stylem narracji. Dzięki niemu poznamy życie stolicy końca XIX wieku. Autorzy z lekką swadą opisują typy uliczne Warszawy, choćby dorożkarzy: „Dorożkarz warszawski – zatwardziały grzesznik, którego ani piekło kar pieniężnych, ani czyściec aresztu policyjnego poprawić nie mogą – bywa najczęściej (nie zawsze jednak) krnąbrnym, upartym, chciwym na pieniądze i zbytecznie rozmiłowanym w spirytualjach”. (Cytat za Amazon.com) 

Jak Polona nie jest jedynym portalem, zawierającym zdigitalizowane zbiory, tak i można znaleźć na takich stronach inne przewodniki, wydane na przykład w XIX wieku lub na początku XX wieku.


Można również odbyć wirtualny spacer „wstecz” po Warszawie (i nie tylko po niej, i nie tylko historycznie) dzięki Spacerownikowi Teatralnemu. Co więcej, warto wiedzieć, że zapewne opisane tam trasy zainteresują zarówno dorosłego spacerowicza (większość z nich), jak i dziecko (wybrane "ścieżki"). W tym miejscu pozostaje mi zachęcić Was, abyście po wirtualnym zwiedzaniu Warszawy przeszli się po niej rzeczywiście. Mam nadzieję, że przyda Wam się ten spacerownik. Zresztą warto wiedzieć, że Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie organizuje wydarzenie Chodź na spacer! | Warszawski "Spacerownik Teatralny" dla dorosłych, które odbędzie się już wkrótce. Jeśli zaś macie dzieci, to możecie uczestniczyć z nimi w autorskiej wyprawie  Chodź na spacer! | Warszawski "Spacerownik Teatralny" dla dzieci.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz